Jeffrey Alexander 264-160SN Alvar Cabinet Pull, Satin Nickel
★★★★★ 4.2 134 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.hochzeitsmesse-steiermark.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The curved profile of Alvar, from Jeffrey Alexander, is a graceful yet straightforward, contemporary look that is particularly enchanting. This 7" overall length pull is available in four other pull center-to-center options to accommodate multiple drawer and door sizes to achieve a streamlined, configuration. Accent painted or stained cabinets with this beautiful Matte Black pull, or mix in one of the other six finishes on two-toned designs. This pull collection blends well with raised panel, flat panel and Shaker style cabinets. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included. Features: Constructed of materials for lasting durability Coordinates with other items from the Alvar collection 8-32 x 1 screw(s) included for easy installation Covered by a limited Includes 1 pull and mounting hardware Individually wrapped to protect finish and prevent damage Aging in Place and ADA friendly hand clearance Specifications: Center to Center: 6-5/16" / 160mm Length: 7" Width: 3/8" Projection: 1-1/16"
  • Perfect for Kitchens, Baths, Closets and Furniture
  • Finish - Satin Nickel
  • 160 mm Center-to-Center Satin Nickel Alvar Cabinet Pull
UPC 843512066665
Color Satin Nickel
Shape Arch & Bow
Lock Type Key Lock
Brand Name Jeffrey Alexander
Item Depth 1.0625 inches
Metal Type Zinc
Style Name Handle Pulls
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 3.2 ounces
Finish Types Satin Nickel
Manufacturer Hardware Resources
Model Number 264-160SN
Material Type Metal, Zinc
Exterior Finish Nickel
Handle Material Zinc
Number of Items 1
Additional Features Easy to Install
Included Components Two 8-32 x 1" and two 8-32 breakaway screws.
Projection Distance 1.06 Inches
Item Dimensions L x W 7"L x 0.38"W
Center To Center Spacing 6.38 Inches
Manufacturer Part Number 264-160SN
Specific Uses For Product Cabinets
Handle Attachment Mechanism Screws
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
134 ratings | 55 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (105)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (15)